^Powrót na góre
baner

spsm


 

Barbacki otworzył drzwi gimnazjalistom: Dzień Otwarty w ZS nr 3

W sobotę 16 marca miał miejsce Dzień Otwarty. Zgromadził mnóstwo młodzieży gimnazjalnej zainteresowanej podjęciem nauki w VI Liceum bądź VI Technikum. Była okazja by zobaczyć szkołę, klasy lekcyjne, podziwiać efekty twórczości uczniów szkoły i wreszcie zapoznać się z ofertą edukacyjną ZS nr 3.

 

Goście, którzy w sobotnie przedpołudnie zdecydowali się odwiedzić szkołę, mogli obejrzeć prace wykonane przez uczennice Technikum. Można było przeglądnąć wydania szkolnej gazety „SZTAMA”, porozmawiać z uczniami, usłyszeć wiele szkolnych ciekawostek, zasięgnąć opinii o nauczycielach itd. Dzień Otwarty jak co roku obfitował w mnóstwo atrakcji.

Zainteresowanie wzbudziła oferta ZS nr 3, który proponuje młodzież kształcenie w klasach o  następujących profilach:  dziennikarskim, plastyczno-teatralnym, biologiczno-chemicznym, ekonomiczno-turystycznym, prawniczym, muzyczno-wokalnym, psychologiczno-językowym.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się klasa dziennikarska. Były osoby, którym tak bardzo spodobał się ten profil, że nie chciały one opuścić murów szkoły! – mówi Bogumiła Gleń-Balicka, nauczycielka historii.

Gimnazjaliści pytali jak wyglądają zajęcia dodatkowe i warsztaty, przedmioty rozszerzone i matura z tych przedmiotów – mówi Dorota Dyrda, nauczycielka języka polskiego i dziennikarstwa.

Oferta zajęć dla klasy dziennikarskiej to: warsztaty dziennikarskie w Radio Kraków, TVP, TVN w Krakowie, stała współpraca z lokalnymi mediami, możliwość współredagowania szkolnej gazety "Sztama”, współpraca z dr. Markiem Jarosińskim, dziennikarzem i politologiem z WSB-NLU; warsztaty Public Relations, warsztaty językowe Enter Your Future z praktykantami z Chin, Indonezji, Tajlandii itp.

Podobały się prace artystyczne młodych plastyków wykonane różnymi technikami oraz warsztaty wykonywania kartek okazjonalnych (świątecznych), w których sami mogli wziąć udział. Pytali o warsztaty teatralne z profesjonalistami oraz warsztaty z dykcji – opowiada Jerzy Prokopczuk – artysta plastyk, nauczyciel plastyki, wiedzy o kulturze oraz jeden z prowadzących koło teatralne, które okolicznościowymi spektaklami uświetnia szkolne uroczystości akademie. 

Gimnazjaliści zainteresowani biologią i chemią mieli okazję zmierzyć sobie ciśnienie krwi, obliczyć prawidłową masę ciała BMI. Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa z warsztatów ekologicznych w Ryterskim Parku Ekologicznym, w Magurskim Parku Narodowym, czy w Ogrodzie botanicznym w Krakowie. Członkowie Koła Miłośników Zdrowego Stylu Życia opowiadali o swej działalności.

Można było udział w zajęciach multimedialnych z matematyki, pracowali na interaktywnej mapie nieba oraz oglądali okazy geologiczne i wystawę z warsztatów turystyczno – krajoznawczych. Oprócz tego zainteresowanie wzbudziły przedmioty rozszerzone oraz dodatkowe tj. ekonomia w praktyce (zajęcia z prowadzenia własnej firmy na Otwartej Platformie Edukacyjnej) oraz rysunek techniczny, które niewątpliwie będą przydatne na studiach i pracy zawodowej.

W ofercie klasy plastycznej znajdują się: warsztaty prawnicze z adwokatami, radcą prawnym, prawnikiem, policjantami, zajęcia w sądzie oraz możliwość udziału w rozprawach sądowych.

Gimnazjaliści mogli wykonać test predyspozycji zawodowych oraz badający spostrzegawczość.
Najbardziej zainteresowani byli tematyką planowanych zajęć, warsztatów psychologicznych oraz możliwością praktycznego poznania specyfiki zawodów opartych na kontakcie interpersonalnym tj. psycholog, terapeuta, pedagog. Tematyka proponowanych warsztatów dla tej klasy to: umiejętności komunikacyjne, samopoznanie, rozwiązywanie konfliktów, autoprezentacja, planowanie kariery.

Technikum nr VI, kształcące w zawodzie technik technologii odzieży z ukierunkowaniem na projektanta mody, także przygotowało swoje atrakcje. Gimnazjalistom podobały się zajęcia z haftu komputerowego, projektowania i wykonywania odzieży dziecięcej, galanterii skórzanej, dekoracji wnętrz, komputerowego projektowania odzieży które realizowane są w ramach  projektu unijnego ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.  Zainteresowanie wzbudziła również kolekcja odzieży wykonana z recyklingu,  szkolny konkurs projektowania i modelowania odzieży  oraz warsztaty na uczelni wyższej (Akademii Techniczno- Humanistycznej), która kształci na kierunkach pokrewnych jak odzieżownictwo, tekstylia biomedyczne itp. Młodzież gimnazjalna zauważyła że pełen sukces w świecie mody gwarantuje nie tylko umiejętność projektowania ubioru ale również i jego szycia.

Jak widać, ciekawych zajęć u Barbackiego nie brakuje. Każdy znajdzie coś dla siebie: cz y będzie to uczeń zaciekawiony dziennikarstwem, prawem czy teatrem.

Fot. Anna Studzińska

Agnieszka Małecka, absolwentka klasy dziennikarskiej, studentka politologii w WSB-NLU

Copyright © 2013. ZS3 Rights Reserved.


Facebook