^Powrót na góre
baner

 

SZKOLNY WOLONTARIAT


Uczniowie naszej szkoły starają na różne sposoby  pomagać tym, którzy tego potrzebują – ubogim, chorym, niepełnosprawnym lub poszkodowanym przez kataklizmy.
W jaki sposób pomagamy? Oto nasze działania:

POMOC UBOGIM


Jesteśmy „RAZEM” z tymi, którzy są w trudnej sytuacji materialnej

Zbiórki żywności
Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy to czas, kiedy w sposób szczególny otwieramy nasze serca na potrzeby drugiego człowieka.

Już  od 2003 roku nasi uczniowie współpracują z Sądecką Fundacją, a od 2006 roku z Caritas Parafii Ducha Świętego. W ramach takiej współpracy każdego roku w okresie przedświątecznym koło 200  naszych wolontariuszy zbiera żywność w sądeckich sklepach. Z zebranych w ten sposób produktów przygotowywane są paczki dla  wielu potrzebujących, ubogich rodzin, osób samotnych, czy chorych.

 

Image

POMOC CHORYM


JESTEŚMY „RAZEM” Z CHORYMI

Zbiórki pieniędzy
Nasi wolontariusze uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych na rzecz chorych dzieci

Czasami aby uratować życie drugiego człowieka potrzebne są ogromne kwoty pieniędzy. Tylko wspólnymi siłami można ratować zagrożone życie, dlatego uczniowie i nauczyciele chętnie włączają się do akcji zbiórki pieniędzy na leczenie, operacje i rehabilitację tych najbardziej chorych. est nas „pełno” na ulicach Nowego Sącza podczas akcji „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” i „Sądeczan Dar Serca” – nasze puszki nigdy nie są puste. Na leczenie chorych zbieramy też pieniądze w szkole. Przyłączyliśmy się do organizowanego przez Stowarzyszenie Sursum Corda programu NA RATUNEK. Pomagaliśmy Idze, Dorocie, Bartkowi, Wiktorii, Józkowi i Klaudii. Udało nam się zebrać dla nich łącznie 3.386,36 zł.

 

Image

POMOC DZIECIOM


Jesteśmy „RAZEM” z najmłodszym

I. Maskotki i przytulanki

Podczas szkolnego festiwalu „Mistrzynie igły i naparstka”, czyli dziewczyny z technikum odzieżowego szyją ubranka dla lalek z sądeckich przedszkoli. Szyją też poduszki, przytulanki i maskotki dla podopiecznych Domów Dziecka, pacjentów pediatrii i innych smutnych dzieci, wywołując na małych twarzyczkach uśmiechy.

 

Image


II. Sprzedaż świątecznych kartek dobroczynnych

W przedświątecznym czasie nasi uczniowie prowadzą też w szkole sprzedaż Świątecznych kartek dobroczynnych. Uzyskane z ich  sprzedaży pieniądze przeznaczane są na relegalizację programów pomocowych  dla dzieci i młodzieży – podopiecznych Stowarzyszenia SURSUM CORDA z Nowego Sącza  Od 2005 roku udało nam się rozprowadzić kartki wśród uczniów i nauczycieli naszej szkoły na łączną kwotę  2.011,08 zł.


 III. Góra Grosza

Nie możemy być obojętni na potrzeby osieroconych i opuszczonych dzieci, które  nie mogą liczyć na pomoc własnych rodziców wychowują się w domach dziecka. Dlatego też z wielkim zaangażowaniem nasi uczniowie przyłączają się do  Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „GÓRA GROSZA”.  Jest to  zbiórka pieniędzy na pomoc dla dzieci z domów dziecka, rodzinnych domów dziecka, pogotowi opiekuńczych.

 

Image 
 

Od 2008 roku nasza szkoła zasiliła „Górę Grosza” o kwotę 2.208,76 zł.

Aby zachęcić uczniów do brania w  udziału  akcji szkolni wolontariusze organizują kiermasze i aukcje.

Akcji towarzyszą także plebiscyt dla nauczycieli. Podczas zeszłorocznego plebiscytu  uczniowie starali się przyporządkować nauczycieli zaginionym postaciom z bajek. Oto wynik plebiscytu:

PAPA  SMERF – nauczyciel cierpliwy, opiekuńczy, szkolny „tata” - prof. JERZY PROKOPCZUK
SMERFETKA – nauczycielka wesoła, sympatyczna, strojnisia – prof. DOROTA DYRDA
KRÓL LEW -nauczyciel odważny, stanowczy, sprawiedliwy – prof. JANUSZ GĄDEK
KRÓLIK BUGS – nauczyciel z poczuciem humoru, jego żarty są śmieszne, a zarazem inteligentne – prof. JANUSZ GĄDEK
CRUELLA DE MON – nauczycielka ostra, wymagająca, bezlitośnie pozbawia uczniów nadziei na pomyślne ściąganie na sprawdzianach – prof. JOANNA OLESIAK
POCAHONTAZ – ciepła, serdeczna, miła, ale zarazem odważna i waleczna – prof. BOGUMIŁA GLEŃ-BALICKA
GANDALF BIAŁY – nauczyciel inteligentny, mądry, o bogatej osobowości i rozmaitych zainteresowaniach, ciepły, serdeczny, zabawny – prof.  JERZY DĘBICKI
JOKER – nauczyciel z ostrym, ciętym poczuciem humoru. Nigdy nie wiadomo czego się po nim spodziewać – prof.  LESZEK SZCZECINA
PSZCZÓŁKA MAJA – nauczycielka miła dla swoich uczniów, pomocna i pozytywnie nastawiona do całego świata – prof. JANINA SADOWY.

POMOC OFIAROM KATAKLIZMÓW


 Jesteśmy „razem” z ofiarami kataklizmów

I. Adopcja na odległość

W 2005 roku Przyłączyliśmy się do akcji pomocy dzieciom osieroconym w wyniku tsunami, jakie nawiedziło Azję w 2005 roku. Zostaliśmy wtedy rodzicami adopcyjnymi 2 dzieci. Nasze adoptowane dzieci to Denish Kumar z Indii poraz Dilki Sewwandi ze Sri Lanki. 1 klas wraz z nauczycielami dokonywało regularnych wpłat na konto Caritas Polska, które patronowało akcji. Kwota, jaką przeznaczyliśmy na naukę i wszelką inną potrzebną tym dzieciom pomoc to 6.700 zł.  

 

ImageImage


II. Pomoc powodzianom
Pospieszyliśmy z pomocą osobom, którym domy i dorobek całego życia zabrały osuwiska w 2010 roku. Przekazaliśmy kwotę 200 zł na pomoc dla parafii KŁODNE.  
 

POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM


Jesteśmy „RAZEM” z niepełnosprawnymi

I. Fundacja Jaśka Meli
Nie zapominając o niepełnosprawnych, zasililiśmy konto Fundacji o kwotę 283,92 zł.  Pieniadze te Fundacja przeznacza na zakup protez o raz rehabilitację osób, które utraciły swoją sprawność na skutek nieszczęśliwych wypadków.
 
II. Od 2003 roku bierzemy udział w „INTEGRACYJNYCH PLENERACH ARTYSTYCZNYCH” w Limanowej.

W Plenerach biorą udział niepełnosprawni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu Małopolski oraz wolontariusze - uczniowie Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu i VI LO w Nowym Sączu.
Każdy Plener to 3 dni wspólnej pracy i zabawy. RAZEM”  tworzymy wspaniałe prace ceramiczne, brudzimy się i odpoczywamy po ciężkiej pracy. Nowi przyjaciele, znajomości, umiejętności, wiele wrażeń, wspaniała zabawa i radość tworzenia wspólnie „RAZEM”.
 
Image 


III. Zbiórka zakrętek

W naszej szkole trwa akcja „Zakrętka szczęścia”, czyli zbieramy plastikowe zakrętki po napojach. Akcja ta pomoże w zebraniu funduszy na leczenie i rehabilitację dzieci niepełnosprawnych ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu. Od 2009 roku zebraliśmy już kilkadziesiąt kg nakrętek.

 

Image

UDZIAŁ W PROJEKTACH


Program „Pomocna Dłoń” Lipinki

W sierpniu i wrześniu 30 uczniów naszej szkoły przystąpili do projektu „POMOCNA DŁOŃ” skierowanego do młodych ludzi, którzy pragną ofiarować swój wolny czas i dobre serce osobom potrzebującym: dzieciom, starszym, chorym, zaniedbanym i cierpiącym. Pomysłodawcą i realizatorem programu jest Stowarzyszenie Trzeźwościowe „MIŁOŚĆ I WOLNOŚĆ”. Realizacja programu „POMOCNA DŁOŃ” polegała na udziale młodych (przyszłych, bądź obecnie już działających) wolontariuszy w 2 weekendowych wyjazdach szkoleniowych. Szkolenia odbyły się w Diecezjalnym Ośrodku Profilaktyki i Wychowania w Lipinkach koło Gorlic. Co działo się w  Lipinkach? Można powiedzieć, że czas spędzony na szkoleniach był naprawdę wykorzystany, a program zajęć bogaty i ciekawy. Były to zajęcia warsztatowe z psychologii, socjologii, pedagogiki, doradztwa zawodowego, a także z zakresu prawa nt. wolontariatu.  Uczestnicy z klas 3 D, 2 A, 2 D, 2 E oraz 2, 3 i 4 TO poznawali tajniki ludzkiej osobowości, dowiadywali się co to jest temperament, jak sobie radzić ze stresem, jakie są cechy dobrego pomagacza, próbowali określić swoje predyspozycje zawodowe, zastanawiali się czy i dlaczego warto pomagać innym. Szkolenie zakończyło się otrzymaniem certyfikatów, co poprzedzone było egzaminem. W przyszłości, po ukończeniu programu planowane jest utworzenie w naszej szkole Klubu Wolontariatu.

Image 

Copyright © 2013. ZS3 Rights Reserved.


Facebook