^Powrót na góre
baner

spsm


 

Wieczorek poezji i proza Różewicza w wykonaniu uczniów ZS3

W grudniu Sądecka Biblioteka Publiczna oraz uczniowie klas dziennikarskich z VI LO im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu zorganizowali wieczorek poezji i prozy Tadeusza Różewicza. O godzinie 17, w podziemiach sądeckiej biblioteki, młodzi ludzie zaprezentowali i przybliżyli sądeczanom twórczość tego wybitnego artysty. Inicjatorką wieczorku była Pani Katarzyna Tokarczyk, do której udało mi się skierować parę pytań.

10846572 745518815540158 1576356148 n

Czy często organizuje Pani wieczorki poezji?
To pierwszy wieczór poezji, jaki przygotowałam. Wcześniej przygotowywałam kilka razy młodsze dzieci do konkursów  spektakli na podstawie poezji. Z zawodu jestem dziennikarzem i lektorem polskich list dialogowych. Uważam, że w dzisiejszych czasach, kiedy zacierają się różnice między narodami, o kulturę naszego języka powinniśmy dbać szczególnie, bo to dobro narodowe. Wielkie słowa, prawda? A tak, język moim zdaniem to jedna z niewielu cennych rzeczy jakie nam pozostały i odróżniają nas od innych nacji. Dzięki przygotowaniom np. do tego wieczoru poezji i prozy Tadeusza Różewicza mogę rozwijać swoją pasję i jeszcze dzielić się nią z innymi.

10850922 745520748873298 2084909581 n

Dlaczego wybrała Pani twórczość Tadeusza Różewicza?
Poeta zmarł 24 kwietnia 2014 roku. No i zrobiło mi się zwyczajnie smutno i żal, że on już niczego nie napisze. Ale przecież, pomyślałam napisał tyle i tak wyjątkowych rzeczy, że powinno starczyć. Trzeba tylko do tego sięgać. No a po za tym ktoś kiedyś napisał o Różewiczu Zwykły człowiek, zbyt normalny na pomnik. Też tak uważam, ale co innego wieczór, spotkanie z jego twórczością. Chciałam w ten sposób uczcić pamięć o nim. Chciałam też przybliżyć twórczość Różewicza młodym ludziom. Pomysł spodobał się pani dyrektor Biblioteki Publicznej Barbarze Pawlik i panu dyrektorowi szkoły Czesławowi Sarocie i tak mogliśmy się zmierzyć z twórczością Tadeusza Różewicza.

Dlaczego zdecydowała się Pani na współpracę z uczniami 6LO w Nowym Sączu?
Ta szkoła znajduje się najbliżej mojego domu, dosłownie sto pięćdziesiąt metrów (śmiech). Mój syn chodzi do tej szkoły i wydawało mi się, że tak właśnie wypada, żeby to była młodzież z tej właśnie szkoły. Poza tym miałam przeczucie, że spotkam tam interesujących młodych ludzi. No i nie myliłam się, trafiłam w dziesiątkę.

10859792 745518425540197 337570642 n

Skąd pomysł na taki właśnie scenariusz?
Najpierw spotkałam się z młodzieżą, która miała ochotę wziąć udział w tym wydarzeniu. Potem wybierałam teksty, dobierałam je ta,  żeby zainteresować nimi tych młodych ludzi. Ułożyłam je w takiej, a nie innej kolejności żeby tworzyły całość, na tej samej zasadzie wybierałam muzykę. Czy zrobiłam to dobrze? Nie mnie to oceniać. Zrobiłam po prostu tak jak mi w duszy grało.


Jest Pani zadowolona z wieczorku i współpracy z uczniami?
Z wieczorku? Z każdej godziny spędzonej z nimi jestem zadowolona, to było wyjątkowe, niepowtarzalne doświadczenie. I rzeczywiście, współpraca to bardzo trafne określenie, sporo pomysłów powstało w trakcie prób. Karolina, Klaudia, Alicja, Dominika, Artur, Bartosz, każde z nich jest indywidualnością szczególną. Tak jak Mariola, która robiła zdjęcia i Łukasz, który perfekcyjnie i z wyczuciem realizował udźwiękowienie wieczoru. Każde z nich z osobna i wszyscy razem tworzyli dobrze, mimo że na tak krótko, zgrany zespół. Naprawdę miło mi, że poznałam tych wszystkich ludzi.

10859430 745519705540069 1795552202 n

Ma Pani już nowe pomysły na dalszą współpracę?
Tak, ja mam pomysły, a młodzież ma ochotę  wziąć udział w ich realizacji. Oby tylko czas  się znalazł, bo zapał na pewno nas nie opuści. No i mamy już zaproszenie na powtórzenie wieczoru T. Różewicza.

Rozmawiała Angelika Kmiecik

Copyright © 2013. ZS3 Rights Reserved.


Facebook