Press "Enter" to skip to content

Z DZIEJÓW BIBLIOTEKI

Pierwsze wzmianki o bibliotece naszej szkoły pojawiły się w kronice pisanej reką pierwszego Dyrektora Szkoły, a zarazem patrona Bolesława Barbackiego w roku 1928/29.

Została wówczas otwarta wypożyczalnia uczennic za opłatą 30 groszy miesięcznie.

IMG 3689

We wrześniu 1929 roku powstała

– biblioteka lektur polskich (1200 dzieł) ,wypożyczanie kosztowało 5 groszy

-biblioteka podręczników szkolnych (400 egzemplarzy), wśród nich ” Historia ubiorów” i „Kreślenie geometryczne z praktycznym zastosowaniem” opracowane przez B. Barbackiego oraz

” Księgowość pojedyncza i podwójna dla kursu III” Janiny Swarczewskiej.

W 1933/34– powstała biblioteka powieści i nowel (około 400 tomów dzieł najwybitniejszych polskich i zagranicznych autorów odpowiednich dla dorastającej młodzieży), wypożyczalnia czynna była dwa razy w tygodniu.

W czasie wojennym , w maju 1940 r. z biblioteki usunięto wiele pozycji ksiązkowych.

Przez wiele lat biblioteka szkolna mieściła się na I piętrze budynku przy Morawskiego 2

i zajmowała powierzchnię 10m². W roku 1995 księgozbiór liczył 7000 książek, a liczba czytelników wynosiła 595 czytelników

Od 2005 r biblioteka mieści się na parterze i zajmuje powierzchnię 48m² , stan księgozbioru to10718 książek, a liczba czytelników 740.

Obecnie biblioteka szkolna to jedno pomieszczenie, pełniące funkcję wypożyczalni i czytelni. Księgozbiór liczy 5978 woluminów i zawiera zarówno lektury, jaki książki popularnonaukowe, literaturę piękną, literaturę zawodową.. Ponadto posiadamy niewielki zbiór audiowizualny(kasety video i płyty DVD). W wypożyczalni znajdują się 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla uczniów, dwa stanowiska komputerowe dla nauczycieli, urządzenie wielofunkcyjne oraz laptop, wykorzystywany podczas organizacji imprez kulturalnych na terenie naszej szkoły.

Zbiory biblioteki są w pełni skomputeryzowane w programie MOL.

 

A oto exlibris naszej biblioteki

exlibris

Autorem Exilibrisu biblioteki szkolnej jest Pan mgr Jerzy Prokopczuk- nauczyciel plastyki i wiedzy o kulturze

Skip to content