SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU „RAZEM”
Nasi wolontariusze starają na różne sposoby pomagać tym, którzy tego potrzebują – ubogim, chorym, niepełnosprawnym poszkodowanym przez kataklizmy. Prowadzimy zajęcia, organizujemy zabawy dla dzieci z oddziałów „0”, w przedszkolach i świetlicach. Specjalnie dla dzieci prowadzimy nasz teatr bajki „Psychoteatr”.
Działamy w ramach porozumienia zawartego z Młodzieżowym Centrum Wolontariatu SURSUM CORDA w Nowym Sączu.
Nasze działania:
POMOC UBOGIM
Jesteśmy „RAZEM” z tymi, którzy są w trudnej sytuacji materialnej
Zbiórki żywności
Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy to czas, kiedy w sposób szczególny otwieramy nasze serca na potrzeby drugiego człowieka. Już od 2003 roku nasi uczniowie współpracują z Sądecką Fundacją, a od 2006 roku z Caritas Parafii Ducha Świętego. W ramach takiej współpracy każdego roku w okresie przedświątecznym koło 150 naszych wolontariuszy zbiera żywność w sądeckich sklepach. Z zebranych w ten sposób produktów przygotowywane są paczki dla wielu potrzebujących, ubogich rodzin, osób samotnych i chorych. Pomagamy też podczas charytatywnych festynów parafialnych, z których dochód przeznaczany jest na letni wypoczynek dzieci, zakup leków, opału i realizację innych potrzeb ubogich podopiecznych CARITAS.
POMOC CHORYM
JESTEŚMY „RAZEM” Z CHORYMI
Zbiórki pieniędzy
Nasi wolontariusze uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych na rzecz chorych. Czasami aby uratować życie drugiego człowieka potrzebne są ogromne kwoty pieniędzy. Tylko wspólnymi siłami można ratować zagrożone życie, dlatego włączamy się do akcji zbiórki pieniędzy na leczenie, operacje i rehabilitację tych najbardziej chorych. Przyłączyliśmy się do organizowanego przez Stowarzyszenie Sursum Corda programu NA RATUNEK. Pomagaliśmy Idze, Dorocie, Bartkowi, Wiktorii, Józkowi, Klaudii i wielu innym. Aby pomóc naszemu byłemu uczniowi, który wymaga stałej rehabilitacji i leczenia włączamy się w organizcję koncertów charytatywnych „GRAMY DLA BOGUSIA”. Podczas koncertów grają i śpiewają nasi uczniowie, absolwenci i zaproszenie goście.
DLA DZIECI
Jesteśmy „RAZEM” z najmłodszymi
I.Praca z dziećmi w klasach „0”, oddziale dla dzieci z wadą słuchu i przedszkolach.
1. Każdego tygodnia wolontariusze pomagają w prowadzeniu zajęć, przygotowują pomoce dydaktyczne, prowadzą gry i zajęcia plastyczne dla dzieci.
1. Spotkania z cyklu „Cztery Pory Roku” – Jesień, Zima, Wiosna, Lato.
Wolontariuszki przeprowadzały gry i zabawy związane z porami roku. Dzieci dowiedziały się jak liście maluje jesień, jak powstają płatki śniegu, dlaczego lato takie gorące i czym urzeka nas wiosna.
2. Zabawy okolicznościowe.
Dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 organizujemy Andrzejki, zabawy karnawałowe, Dzień Dziecka i wiele innych szalonych imprez.
3. Wspólne pokazy mody.
Która z dziewczyn nie marzyła choć raz aby zostać modelką? Choć na chwilę. My te marzenia spełniamy. Organizujemy nietypowe, międzypokoleniowe pokazy mody. Na wybiegu spotykają się dzieci, nasze wolontariuszki, a nawet panie z Uniwersytetu III Wieku. Pokazy odbywają się podczas Festiwali Talentów na scenie MOK i MCK „Sokół”. Stroje dla modelek wykonują klasy technikum.
4. Teatr Bajki „PSYCHOTEATR”.
Przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Zamieszanie w Krainie Bajek.” Potem są quizy nt. postaci z bajek i radosne zabawy. Spektakl prezentujemy w sądeckich szkołach i przedszkolach. Wyjeżdżamy też poza Nowy Sącz.
II. Prace krawieckie
W ramach akcji „Ubierz Misia”Uczennice klas technikum uszyły ponad 100 ubranek dla misiów. Trafiły one do dzieci ze szkoły Podstawowej nr 2. Dzieci przytulają się do misiów podczas czytania im bajek, wykorzystane zostały przy realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Towarzyszą też maluchom podczas zabaw, przedstawień, imprez okolicznościowych. Klasy technikum uszyły też ponad 50 poduszek dla dzieci z oddziału „0”. Są one elementem klasowego wystroju i służą dzieciom do wypoczynku.
III. Sprzedaż świątecznych kartek dobroczynnych
IV. Ogólnopolskie Akcje Charytaywne
POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM
Jesteśmy „RAZEM” z niepełnosprawnymi
I. Zbiórka nakrętek
OSIĄGNIĘCIA
- Dyplom uznania za udział w konkursie Ministra Edukacji Narodowej „Wolontariusz Roku”, Warszawa 2017r.
- Wyróżnienie w konkursie „BARWY WOLONTARIATU” organizowanym przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu, Kraków 2015r.
- Wyróżnienie w konkursie „BARWY WOLONTARIATU” organizowanym przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu, Kraków 2016r.
- Certyfikat i tytuł w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego, Warszawa 2017r.
- I miejsce w konkursie na plakat „Warto Pomagać” zorganizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu.
- Prezentacja działań Szkolnego Klubu Wolontariatu podczas III edycji konferencji „Nauczyciel z Pasją” – pasja pomagania.” Organizatorzy: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Stowarzyszenie SURSUM CORDA MCK „Sokół”, Nowy Sącz 2017r.