Press "Enter" to skip to content

DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

I AKCJE PROMUJĄCE CZYTELNICTWO:

1. Akcja wędrującej książki „Podaj dalej”

Akcję, której inicjatorem był nauczyciel j. polskiego mgr Jerzy Dębicki prowadzimy w szkole od kilku lat. Polega ona na organizowaniu kiermaszy , podczas których sprzedawane są zrobione przez uczniów zakładki do książek i ciasta, a uzyskany dochód przeznaczony jest na zakup wybranych przez uczniów książek. W bibliotece znajduje się pudło z tymi książkami. Każdy uczeń może , bez udziału bibliotekarza, wybrać sobie książkę, wpisać się na jej kartę czytelniczą i wziąć ją do domu. Książka wędruje od ucznia do ucznia , potem wraca do pudła, w którym książek wciąż przybywa .

IMG 2625

2. Przegląd Twórczości własnej „Co mi w duszy gra”

Organizowany jest od roku 2001. Młodzież ma możliwość prezentacji talentów plastycznych (malarstwo, grafika, rzeźba,fotografia), muzycznych (śpiew, gra na instrumencie) literackich (poezja, proza) Na koncercie prezentowane są wiersze, fragmenty opowiadań, często są to piosenki , do których teksty piszą uczniowie. Podczas ostatniego koncertu swoje piosenki prezentowali D. Główczyk, J. Stosur, P. Goncerz. Piosenki dwóch ostatnich autorów możemy obejrzeć na Facebooku („ Marzenie”-J. Stosur; P. Goncerz – „Klucz”). Swoje pisarskie talenty mogą również nasi uczniowie prezentować na łamach szkolnej gazetki „Sztama”.

DSC05981

3. Spotkania z poezją „Poeci nie zjawiają się przypadkiem”

Spotkania z poezją popularyzują wśród młodzieży twórczość polskich poetów. Podczas

literacko- muzycznych koncertów prezentowane są mniej znane oblicza najwybitniejszych twórców.

Piękno słówa recytowanego, śpiewanego, a niekiedy ilustrowanego filmem wzrusza, bawi, zaskakuje i wzbudza zachwyt widowni.

Biblioteka szkolna w ostatnim czasie zorganizowała spotkanie z poezją Agnieszki Osieckiej , a także twórczością Juliana Tuwima . Przed spotkaniem wykonujemy foto- gazetki, a potem odbywa się koncert, na który zapraszamy wybrane klasy.

IMG 0670

4. Spotkania ze sztuką – spotkania autorskie z sądeckimi twórcami.

Celem spotkań jest poznanie sądeckich twórców. Prezentacje mulimedialne, wernisaż prac, wywiad z artystą to tylko niektóre elementy tych spotkań. Naszymi gośćmi byli:Anna Potrzebowska, Jerzy Prokopczuk, Ryszard Miłek, Magdalena Skowronek, Kamil Bańkowski, Agata Rolka, Wacław Jagielski.

 DSC07329

5. Projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki

Klasy I realizują projekt „ O miłości słowami poetów”,

Klasy II „Ulubione postaci literackie”,

Klasy III „ Warto przeczytać książkę …”,

Klasy technikum „ Sławni projektanci mody”

 

W jaki sposób realizujemy te projekty? Otóż po uzgodnieniu z wychowawcami klas 10 minut każdej godziny do dyspozycji wychowawcy przeznaczono na dyskusje o książce, poezji,projektancie mody, bądź bohaterze literackim.

Podczas tych rozmów wybieramy książkę, której recenzję prezentujemy raz w tygodniu oraz jeden wiersz o miłości. Sygnał dźwiękowy z audycji „Lato z radiem” i charakterystyczny sygnał „ Strofy dla Ciebie” były i są zapowiedzią prezentacji książki i wiersza. Raz w tygodniu przez szkolny Radiowęzeł (mieści się on w bibliotece) są nadawane pięciominutowe audycje, podczas których prezentujemy krótką recenzję książki z księgozbioru biblioteki i najpiękniejszy wiersz o miłości.

W ten sposób powstaje lista najpopularniejszych wśród naszych uczniów książek i najpiękniejszych wierszy o miłości. Te dwa projekty zamierzamy zakończyć w kwietniu 2017 roku.

Klasy II prezentowały swoich ulubionych bohaterów literackich na specjalnym spotkaniu.

Formy prezentacji były różne: słowna charakterystyka, plakaty i plansze, scenki aktorskie a nawet scenka musicalowa. Sześćdziesięciominutowe spotkanie z bohaterami literackimi ( a byli to Harry Potter, Sherlock Holmes, Romeo i Julia) było wesołe, zabawne, interesujące. Młodzież zaskoczyła nas niezwykłą inwencją twórczą, niezwykłymi pomysłami.

DSC00950

Klasy technikum sławnych projektantów mody (ich biografię znalazły w księgozbiorze biblioteki) przedstawiały również w różnorodny sposób. Były wystawy, fotografie, kreacje inspirowane twórczością projektantów, żywe modele, prezentacje multimedialne i wreszcie krótkie audycje radiowe. Świat mody w osobach Coco Chanel, G. Armani, G.Versace jest już niewątpliwie znany całej społeczności szkolnej, a biografie projektantów , mamy nadzieję, będą czytane nie tylko przez dziewczyny z technikum.

WP 20161103 10 16 18 Pro

6. Nakręcenie filmu do wiersza J. Tuwima ” Colloquium niedzielne na ulcy”

Uczniowie przygotowując spotkanie o J. Tuwimie na ulicach Nowego Sącza nakręcili film do wiersza poety. Role główne zagrali Klaudia Peregrym i Bartosz Matras. Reżyserem i operatorem filmu był Jonathan Hojdys

7.Konkursy czytelnicze: „Najlepiej czytająca klasa”, ” Najlepszy czytelnikroku”

W roku szkolnym 2015/2016 najlepiej czytającą klasą była klasa II F,

najlepszym czytelnikiem roku Klaudia Leśniak kl II F

II IMPREZY CYKLICZNE, ROZWIJAJĄCE ZAINTERESOWANIA UCZNIÓW,  BĘDĄCE TRADYCJĄ SZKOŁY:

1.Konkurs wiedzy o patronie szkoły Bolesławie Barbackim

Uczniów klas I-ych biblioteka szkolna co roku zaprasza do udziału w konkursie wiedzy o patronie szkoły Bolesławie Barbackim. Konkurs daje możliwość poznania życia i twórczości jednego z najwybitnieszych sądeckich malarzy.

W roku jubileuszowym (co 5 lat) organizujemy także konkurs o historii szkoły.

DSC06597

2.Konkurs kronik klasowych

Co roku klasowi kronikarze prezentują swoje kroniki w bibliotece szkolnej.

Najciekawsze z nich są nagradzane

20150313 122635

3. Koncert charytatywny „Gramy dla Bogusia”

Dla Bogusia Baczyńskiego, który wymaga leczenia i rehabilitacji – teraz już absolwenta naszej szkoły gramy od roku 2012. Wspólnie z opiekunem Szkolnego Wolontariatu Panią mgr V.Jędruch organizujemy raz w roku koncert, z którego dochód przekazujemy Bogusiowi.

10454976 554181088023923 6773698488906749255 o

4.Festiwal talentów „Guzik z pętelką”

Uczniowie co roku prezentują swoje talenty na scenie MOK-u

i rywalizują w kategoriach: plakat, piosenka polska , piosenka obcojęzyczna, taniec, kabaret, pokaz mody. Współorganizatorem festiwalu jest Pani pedagog V.Jędruch.

guzik 2015031

5.Wystawy „Moje hobby , moja pasja”

Wystawy z cyklu ” Moje hobby ,moja pasja to prezentacje na korytarzu szkolnym indywidualnych wystaw szkolnych artystów. Uczniowie prezentują swoje prace plastyczne (wykonane różnymi technikami) lub fotograficzne. Przy organizowaniu wystaw z biblioteką współpracują mgr Jerzy Prokopczuk i inż. Danuta Wydrzyńska.

IMG 4068

III. WSPÓŁDZIAŁANIE W ŚRODOWISKU LOKALNYM

1.WSPÓŁPRACA Z INNYMI BIBLIOTEKAMI.

17 III 2016 roku w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z twórczością Juliana Tuwima, zorganizowane z okazji Światowego Dnia Poezji.

DSC 0018

2.Nasi uczniowie współpracują z Oddziałami „O” Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Sączu, czytając dzieciom bajki, a nawet organizując dla nich przedstawienia teatralne (spektakl „ Zamieszanie w świecie bajek”- 1.06.2016)

IMG 20160617 102051

Skip to content