^Powrót na góre
baner

spsm


 

Technikum nr 6: Warsztaty artystyczne

W ramach projektu „Bezpieczne ferie” przez ostatnie trzy dni (14-16 stycznia) w Technikum nr 6 w ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego Nowym Sączu odbywały się warsztaty artystyczne dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

Dzieci przez trzy dni chętnie angażowały się w ćwiczenia praktyczne pod czujnym okiem nauczycieli przedmiotów zawodowych. Szkolne sale, w których na co dzień odbywają się lekcje, zamieniły się w prawdziwe pracownie, niemal przypominające rękodzielnicze. Uczestnicy samodzielnie, korzystając z profesjonalnego programu komputerowego, realizowały swoje własne projekty ubiorów. Kto wie, może owe projekty trafią kiedyś na pokazy mody organizowane przez słynnych projektantów? Wszakże siła dziecięcej wyobraźni potrafi zdziałać cuda.
 
  

 

Należy dodać, iż mogliśmy przy tej okazji zaprezentować profesjonalne oprogramowanie wykorzystywane zarówno w trakcie komputerowego projektowania odzieży, jak i haftu komputerowego, które zostało zakupione ze środków pochodzących z projektu pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.

 

- Różnorodne zajęcia plastyczne i informatyczne cieszą się dużym zainteresowaniem. Najwięcej dzieci zawitało w nasze progi wczoraj, czyli we wtorek. Widać zaangażowanie, młodzież ma okazję zobaczyć i  zrobić coś ciekawego także własnoręcznie. Myślę, iż właśnie fakt, że wykonało się coś własnymi rękami daje dużo satysfakcji.  – mówi kierownik kształcenia zawodowego inż. Teresa Majerczyk.
 
  

 

Amatorzy aktywnego spędzania ferii na warsztatach artystycznych, dali upust swym umiejętnościom także projektując własne sukienki z dostępnych  materiałów. Sezon studniówkowy w pełni – spodziewać się można, że niejedna dziewczyna chciałaby mieć oryginalną sukienkę, w dodatku zaprojektowaną przez siebie bądź przyjaciółkę – bez obaw, iż ktoś będzie miał podobną lub niemal identyczną, co zdarza się niestety bardzo często.

 

Prawdziwe cuda, tzw. metodą filcowania, można wyczarować z barwionej wełny. Mogą to być broszki, korale, kolczyki, torebki, ozdoby, etui. Taką metodą można zrobić nawet ciepłe kapcie na zimę. Technika ta często jest wykorzystywana przez rękodzielników, plastyków uprawiających rzemiosło ludowe. Efekty ich pracy często obserwujemy w trakcie jarmarków bądź kiermaszów np. przedświątecznych czy folklorystycznych.    
 
  

 

Metodą decoupage’u zaś można efektownie ozdobić najrozmaitsze przedmioty: wisiorki, kolczyki, pudełka itp. Z uprzednio przygotowanych serwetek należy wyciąć wzory i  przyklejać na wybrane powierzchnie. 

 

- Przedmioty wykonane podczas warsztatów, zabierane są przez uczestników do domu. Są to np. filcowe broszki, torebki z filcu, czy poszewki na poduszki z oryginalnym wyhaftowanym zdobnictwem. – dodaje Teresa Majerczyk.  
 
  

 

Szkoła Barbackiego po raz pierwszy włączyła się w organizację „Bezpiecznych ferii” w Nowym Sączu. Udało się to dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta. Być może ta inicjatywa będzie kontynuowana co roku.
 

 

***

 

„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” to projekt Województwa Małopolskiego realizowany w latach 2010-2014 w  partnerstwie z powiatami, gminami i szkołami niepublicznymi w   naszym regionie. Jego głównym celem jest wzmocnienie kształcenia zawodowego i skuteczniejsze powiązanie oferty edukacyjnej z potrzebami rynku pracy.
 


Więcej informacji na www.zawodowcy.edu.pl 

Artykuł na Portalu Polskim: http://portalpolski.pl/malopolskie-14/nowy-sacz-55/bezpieczne-ferie-technikum-nr-6-jednym-z-organizatorow-10104.text.htm 

Artykuł na Portalu Polska: http://portalpolska.pl/news/malopolskie/nowy-sacz/technikum-nr-6-warsztaty-artystyczne/ 

Agnieszka Małecka, absolwentka klasy dziennikarskiej, studentka politologii w WSB-NLU

Copyright © 2013. ZS3 Rights Reserved.


Facebook