^Powrót na góre
baner

spsm


 

Obchody w Gdańsku

Dzięki zajęciu I miejsca w konkursie na „Najlepszą ekspozycję dotyczącą Związku Zawodowego Solidarność” ogłoszonym z okazji 35-lecia powstania NSZZ Solidarność przez Międzyzakładową Komisję NSZZ”S” Pracowników Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu, młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego po raz pierwszy miała szansę reprezentować województwo małopolskie na obchodach 45 rocznicy wydarzeń grudniowych w Gdyni i Gdańsku.

Uczniowie w składzie: Natalia Banach, Mariola Majda, Artur Ziajkiewicz, Justyna Zięba, Aneta Baziak, Julia Błachut oraz Adrianna Zielińska wraz z opiekunem przedsięwzięcia Panią Prof. Joanną Pawłowską udali się do Gdyni i Gdańska, by uczcić pamięć Stoczniowców manifestujących swoje prawa w 1970r. W dzień przyjazdu młodzież, dzięki organizatorom, zapoznała się z zarysem historycznym ówczesnych wydarzeń oraz obejrzała projekcję filmu, oddającego obraz dramatycznych okoliczności, pt.: „Czarny czwartek” w reżyserii Antoniego Krauzego.
16 grudnia przedstawiciele NSZZ Solidarność Stoczni Gdańskiej oraz uczniowie zapalili znicze i złożyli wieńce przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Następnie odbyło się "Epitafium pamięci ofiar Grudnia '70 w 35. rocznicę odsłonięcia Pomnika Poległych Stoczniowców 1970" w Europejskim Centrum Solidarności. W uroczystości wzięli udział Paweł Adamowicz i Lech Wałęsa, którzy wygłosili swoje przemówienia. Natomiast esej o Grudniu '70 wygłosił pisarz Stefan Chwin. Później rozpoczął się wernisaż wystawy "Grudzień '70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy”, który osobiście wprowadził do niej zgromadzonych. Uczniowie mieli okazję znaleźć się w Sali BHP, gdzie obecnie mieści się muzeum i wystawa "Solidarność - Drogi do porozumienia" wraz ze świadkiem grudniowych wydarzeń, który opowiedział o szczegółach tamtych dni. Na koniec w Kościele św. Brygidy odbyła się uroczysta msza święta w intencji zabitych. Po mszy uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i odczytali apel poległych.
17 grudnia obchody rozpoczęły się o 6:00 rano, gdyż czterdzieści pięć lat temu o tej samej porze wojsko oddało strzały do robotników wysiadających z Szybkiej Kolei Miejskiej na stacji Gdynia Stocznia. W obchodach wziął udział prezydent Andrzej Duda, wygłaszając przemówienie. Najpierw odbył się apel poległych i modlitwa przy Pomniku Ofiar Grudnia '70 przy ulicy Janka Wiśniewskiego a następnie przemówienie prezydenta oraz złożenie wieńców. Po południu w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się msza święta w intencji osiemnastu ofiar. Odbyła się również Gdyńska Droga Krzyżowa, czyli przemarsz ulicami Armii Krajowej i Świętojańskiej pod Pomnik Ofiar Grudnia '70 przy Urzędzie Miasta Gdyni wraz z transparentami przedstawiającymi imiona, nazwiska oraz wiek zmarłych. Tutaj uroczystości zakończyły się apelem poległych, salwą honorową, modlitwą i składaniem wieńców.
- To niesamowita lekcja historii, która na zawsze utkwi w mojej pamięci. Dzięki temu wyjazdowi mogliśmy twarzą w twarz spotkać się z ludźmi, którzy byli świadkami i ofiarami ówczesnych wydarzeń. – mówi uczennica ZS nr 3.
Serdecznie dziękujemy Panu Ryszardowi Nowakowi za ufundowanie wyjazdu, który dał nam możliwość „dotknięcia” prawdziwej historii oraz reprezentowanie małopolski na obchodach rocznicowych.

Copyright © 2013. ZS3 Rights Reserved.


Facebook